Saturday, April 28, 2012

Złoty wiek herbaty

alcatel _new Image Banner 500 x 500

Złoty wiek herbaty

Autorem artykułu jest Adam Topor

Poeci poświęcają jej wiersze, kolekcjonerzy i koneserzy poszukują jej unikalnych odmian, a cesarz HuejChun pisze swój traktat na temat jej gatunków. Poeci poświęcają jej wiersze, kolekcjonerzy i koneserzy poszukują jej unikalnych odmian, a cesarz HuejChun pisze swój traktat na temat jej gatunków.

Herbaciarnie w Chinach spełniają tę samą rolę co kawiarnie w Europie. Tam właśnie toczy się życie towarzyskie. Goście spotykają się by wspólnie pogawędzić przy zielonej herbacie.

Herbata zielona - LiCha
Dlaczego zielona? Dlatego, że zrywane są najmniejsze listki ze samych szczytów krzewów herbacianych i suszone na słońcu. Uzyskują wtedy barwę szarozieloną, dając po zaparzeniu złocisty kolor i specyficzny aromat. Gatunek zielonej herbaty pija się zwykle w lecie, jako łagodny dodatek do niektórych dań pikantnych, ale nie tylko.

Chociaż w Polsce od pewnego czasu jest dostępnych kilka odmian tradycyjnej chińskiej herbaty pozwolę sobie przedstawić kilka odmian, których niestety nie ma, ale są godne, aby o nich wspomnieć.

LongJing - Smocza herbata
Pochodzi z HangChou uważana jest za królową herbat. Ma jasny kolor i łagodny smak oraz aromat. Pije się ją w zasadzie o każdej porze.

LongSoo - Broda Smoka
Herbata o delikatnym smaku, podawana przez chińczyków szczególnie przy popołudniowych spotkaniach towarzyskich.

SuiSing - Wodna Pani
Pochodzi z Kantonu. Bardzo dobrze wpływa na organizm po upalnym wyczerpującym dniu.

SowMee - Długowieczność
Herbata podawana zwykle wiosną jako dodatek do lekkich potraw.

WunMo - Mgła Obłoków
Również bardzo ceniony gatunek herbaty przez chińczyków. Rośnie wysoko w górach w prowincji KiangSi. Jest to niestety najdroższy gatunek tradycyjnej chińskiej herbaty. ---
Czy kultura chińska jest dla Ciebie równie inspirująca? ShuDian the China Ebooks Library
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Friday, April 27, 2012

Miód pitny


Miód pitny

Autorem artykułu jest Sagiopl

Miód pitny uważany jest na najstarszy napój alkoholowy krajów Europy środkowej i północnej, w których ze względów klimatycznych uprawa winorośli i produkcja win była niemożliwa. W Polsce znany już od czasów Piastów. Pisano o nim „[...] Nie mając wina [Polacy]
Miód pitny uważany jest na najstarszy napój alkoholowy krajów Europy środkowej i północnej, w których ze względów klimatycznych uprawa winorośli i produkcja win była niemożliwa. W Polsce znany już od czasów Piastów. Pisano o nim „[..."> Nie mając wina [Polacy"> robią pewien napój z miodu, który upija ludzi znacznie bardziej niż wino”.

Ponad 1000 lat tradycji

Miód pitny był trunkiem luksusowym i kosztownym, na stołach królewskich Piastów i Jagiellonów oraz w zamożniejszych domach szlacheckich i klasztorach spożywano go przy okazji ważnych uroczystości takich jak np. wesele.

Natomiast sienkiewiczowski Zagłoba nie rozstawał się z gąsiorkiem „wybornego, odstałego, srogiego miodu", który popijał „dla pocieszenia”.

W czasach zaborów miodosytnictwo podupadło, dopiero po drugiej wojnie światowej powrócono do najlepszych tradycji, dzięki czemu Polska jest jedynym na świecie krajem, gdzie na skalę przemysłową produkuje się miód pitny.

Rodzaje i sposób wytwarzania

Miód pitny jest napojem o charakterze zbliżonym do wina, uzyskiwanym w procesie fermentacji alkoholowej z brzeczki miodowej, czyli rozcieńczonego miodu pszczelego. W zależności od stopnia rozcieńczenia miody dzielimy na cztery podstawowe grupy: półtoraki, dwójniaki, trójniaki, czwórniaki.

Najmocniejsze (posiadające największą zawartość alkoholu) są półtoraki. To właśnie one i dwójniaki określane są niekiedy mianem miodów królewskich. Większa zawartość miodu pociąga za sobą konieczność dłuższego leżakowania, i tak trójniak leżakuje od 1,5 roku do 4 lat, półtorak natomiast od ośmiu do dziesięciu.

Dzięki różnorodności aromatów miodu pszczelego, możliwością dodawania do brzeczki miodowej różnych soków owocowych i przypraw ziołowo-korzennych oraz modyfikacji prowadzenia fermentacji i dojrzewania miodów pitnych można uzyskać całą gamę typów, rodzajów i odmian miodów pitnych.

Produkcja miodów pitnych wymaga szczególnego nadzoru i pielęgnacji. Dobór surowca, odpowiednich szczepów drożdży, przygotowanie brzeczki, przebieg fermentacji i czas dojrzewania nastawów mają istotny wpływ na jakość finalnego produktu. Ważnym etapem produkcji jest okres dojrzewania miodów.

W trosce o jakość miodów dotychczasowe metody produkcji świadomie opierają się na tradycyjnych recepturach i technologii. Miody pitne są atrakcyjnym smakowo napojem alkoholowym, wartościowym odżywczo ze względu na podstawowy surowiec, z którego są produkowane oraz, co ma niebagatelne znaczenie, bez dodatku sztucznych aromatów, barwników, konserwantów.
---
Sagio.pl - Dowiedz się czego chcą od Ciebie kobiety!
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Thursday, April 12, 2012

Zielona herbata


Zielona herbata

Autorem artykułu jest Bogdano

Zielona herbata to niezwykle popularny w dzisiejszych czasach gatunek herbaty. Skąd wzięła się jej popularność? Dlaczego jest tak lubiana i chętnie pita obecnie? Jaka jest jej historia?
Kto w dzisiejszych czasach nie słyszałby o sławnej zielonej herbacie? Zielona herbata to jedna z najpopularniejszych gatunków herbat w dzisiejszych czasach (bardziej znana od niej jest jedynie herbata czarna). Mało kto zdaje sobie jednak sprawwę, iż zielona herbata jest najstarszym spośród wszystkich gatunków herbaty (znacznie starszym od herbaty czarnej, która pojawiła się dużo później).
Zielona herbata zyskała swoją popularność głównie za sprawą ciekawych właściwości leczniczych i odchudzających (te drugie zwłaszcza lubią być promowane w mediach). Każda wypita przez nas filiżanka zielonej herbaty dostarcza nam porządną dawkę witaminy C (a także innych witamin, np. B, czy E), oraz innych, ważnych dla ludzkiego organizmu składników (np. soli mineralnych). Przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu, dzięki czemu również pomaga zapobiegać groźnym zawałom serca. Poza tym oczyszcza organizm, uspokaja, pomaga zlikwidować stres. Jak wspominałem wyżej, zielona herbata wspomaga proces odchudzania, co zostało potwierdzone na drodze badań naukowych.
Podejrzewam jednak, że gdyby były to wszystkie zalety zielonej herbaty, to nie zyskałaby ona tylu zwolenników na całym świecie. Co mam na myśli? Oczywiście smak i aromat zielonych herbat, ceniony przez całe rzesze miłośników herbaty.
Herbata zielona jest gatunkiem herbaty, ale dzieli się dalej, na podgatunki. Takich podgatunków zielonej herbaty rozróżnić możemy naprawdę wiele - kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset. Jednym z najpopularniejszych jest Sencha.
Zielona herbata to naprawdę rewelacyjny napój, polecam go każdemu!
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl